Co jíst před a po cvičení

        Je velmi důležité naplánovat si jídelníček před i po cvičení. Jestliže sníme před cvičením nevhodné jídlo, úplně nám může pokazit hodinu tréninku, kdy se po chvíli aerobní zátěže dostaví pocit těžkého žaludku nebo pálení žáhy. Abychom těmto nepříjemným projevům zamezili, zaměříme se nyní na správnou skladbu stravy.

Co si tedy dát před lekcí cvičení?

Těžká jídla typu svíčková, smažený sýr, kynuté knedlíky atd. bychom měli 3-4 hodiny před cvičením úplně vynechat, také se vyplatí omezit bílkoviny a jídla s velkým obsahem tuku. Tučné maso či hranolky se tráví v žaludku dlouho, takže je pravděpodobné, že pokud si dáte oběd v jednu hodinu a od pěti půjdete na cvičení, budete v žaludku jídlo stále cítit a můžete se cítit malátně.

Hodinu až dvě před aerobní zátěží vyzkoušejte snadno stravitelné potraviny jako žitný chléb, celozrnné pečivo, těstoviny nebo malou svačinku, jako jsou krekry, müsli, celozrnná sušenka nebo jogurt. Rychlá alternativa jsou proteinové tyčinky, které prodávají např. v DM drogerii. Pro zvýšení výkonnosti nejlépe 5-10 minut před cvičením můžete zkusit přijmout jednoduché cukry (přítomné např. v ovoci), které se snadno vstřebávají do krve a rychle doplní energii.

Dbejte na pitný režim, abyste předešli dehydrataci. Pozor - množství vypitého nápoje, vypoceného během cvičení, se nezapočítává do celkového denního pitného režimu. Doporučuji na doplnění minerálů a vitamínů zařadit nápoj s karnitinem, vitamíny a minerály.

A co zařadit po cvičení?

Půl hodinu až hodinu po cvičení je dobré dodat tělu živiny (ne vypocené kalorie), které ztratilo, tedy cukry (sacharidy), např. banán, celozrnnou sušenku nebo chleba a vše doplnit o bílkoviny na regeneraci svalů. Také menší večeře typu dělené stravy, zeleninový salát v kombinaci s bílkovinou (libové hovězí či drůbeží maso, ryba, vejce, šmakoun, luštěniny, tofu, tempeh, seitan) vašemu tělu dodá potřebné živiny. Jako vhodnou alternativu zařaďte proteinový nápoj. Nejlepší je po domácku udělaný frešík alá Zelené smoothie, recept zde.